BAHÇEŞEHİR / İSTANBUL


+90 850 473 71 73 export@biolustre.com.tr BAHÇEŞEHİR / İSTANBUL

Dezenfektan ile Korunma

Koronavirüsten savunma yollarına artık hepimiz hakimiz. Bildiğiniz üzere en elzem tedbirlerden biri el temizliğine dikkat etmek. Elleri en az 20 saniye süresince sabunla yıkamak, el hijyeni için sabun ve su ile korunma imkanı olsa da el yıkama olanağı olmayan yerlerde dezenfektanlardan ve kolonyalardan yardım alabiliyoruz. Peki; kolonya mı, dezenfektan mı koronavirüsten savunmak için daha güçlü?

 

El Temizliği Neden Bu Kadar Elzem?

Koronavirüs, solunum yolu ile vücudumuza girmenin yanı sıra temas edilen yüzeylerden ellerimize de geçebiliyor. Eller; ağza, burna veyahut gözlere temas ettirildiğinde ise virüs, vücuda girebiliyor. El hijyenine dikkat edildiği takdirde de elde olması muhtemel virüsler yok edilebiliyor.

 

Dezenfektan ve Kolonya Virüslere Karşı Neden Tesirli?

Virüsten savunmak için yardım alınan kolonya ve dezenfektanın hijyeni nasıl sağladığını anlamak için evvela su ve sabunla el yıkamanın mikropları nasıl yok ettiğine bakmak gerekiyor.

 

Koronavirüs dâhil bir takım virüslerin etrafında bulunan ve yağ moleküllerinden oluşan zar, virüslerin genetiğini savunuyor. Bu zar hasar gördüğünde ise virüslerin genetiği bozuluyor ve enfekte etme özellikleri ekseriyetle kayboluyor. Sabunun yağ çözme özelliği, virüslerin dışını kaplayan bu çeperi çözdüğü için de onların zarar veren tesirlerini yok edebiliyor. Dezenfektanlar ve kolonyalar da içerdikleri alkol sayesinde virüsleri benzer şekilde tesirsiz hale getirdiklerinden el temizliğinde kullanılabiliyorlar.